Villamos biztonsági felülvizsgálat
A villamos biztonsági felülvizsgálat részletes ellenőrzés, amely során a villamos berendezések állapotát és biztonsági megfelelőségét vizsgálják. Ez magában foglalja a mérések elvégzését, azok számszerű eredményeinek kiértékelését, valamint az előírásoknak való megfelelés vizsgálatát. A felülvizsgálat célja annak biztosítása, hogy a villamos berendezések teljesítsék az összes vonatkozó szabvány vagy egyenértékű műszaki előírások kritériumait, és megfelelő védelmet nyújtsanak áramütés és tűzveszély ellen.
Üzembe helyezés előtti és időszakos Felülvizsgálat
Üzembe helyezés előtti felülvizsgálat: Ennek célja annak ellenőrzése, hogy a villamos berendezés az aktuális műszaki követelményeknek megfelelően lett-e kialakítva.
Időszakos Felülvizsgálat: Ezzel biztosítjuk, hogy a villamos berendezések állapota nem romlott le olyan mértékben, hogy az veszélyt jelentene a környezetükre.
Jogi Szabályozás
A villamos biztonsági felülvizsgálatot a 27/2020. (VII. 16.) ITM rendelettel módosított, 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet (VMBSZ – Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat) írja elő kötelező jelleggel az alábbi esetekben:
1. A kisfeszültségű villamos berendezés szabványos állapotának első ellenőrzését a létesítéskor, az első üzembe helyezés előtt kell elvégezni
2 A villamos berendezés használatbavételt követően az időszakos villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzéséről az üzemeltető / tulajdonos a következők szerint gondoskodik:
2.1 legalább 6 havonta részletes felülvizsgálat végzése azokon a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben működő nem helyhez kötött, fokozott igénybevételnek kitett tokozásokon, amelyeket gyakran ki kell nyitni;
2.2 legalább évente legalább közeli felülvizsgálat végzése a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben működő mozgatható (kézi, hordozható vagy szállítható) villamos gyártmányokon;
2.3 legalább 3 évenként legalább közeli felülvizsgálat végzése a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben működő villamos berendezésen;
2.4 legalább 3 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése
2.4.1 az épületnek nem minősülő műtárgy 50 kW-ot meghaladó csatlakozási teljesítményű villamos berendezésén
2.4.2 a fázisonként 32 A-nél nagyobb névleges áramerősségű túláram védelemmel korlátozott villamos berendezésen
2.4.3 a VMBSZ szerint lakóépület, kommunális épület, valamint egyéb épület villamos berendezésén, ha az munkahelynek minősül
2.5 legalább 6 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése a lakóépületek villamos berendezésén 3. pontban meghatározott kivétellel
2.6 a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén felülvizsgálat végzendő
2.6.1 bérbeadáskor és
2.6.2 tulajdonosváltáskor
3. Lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén a villamos biztonsági felülvizsgálat elhagyható, ha a következő két feltétel együttesen teljesül:
3.1 fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláram védelem van, és
3.2 30mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések.
4. A gazdasági célfelhasználású, professzionális alkalmazású villamos üzemű kéziszerszámokat és a SELV, PELV, villamos elválasztás védelmi módok hordozható tápforrásait erősáramú szakirányú végzettséggel rendelkező szakemberrel legalább évenként ellenőriztetni kell a következő szempontok szerint:
4.1 a biztonságot csökkentő esetleges sérülések, kopások feltárása szemrevételezéses ellenőrzéssel
4.2 a gyártói előírásban vagy annak hiányában a termékre vonatkozó termékszabványban meghatározottak alapján szigetelési ellenállás mérésének elvégzése.
A felülvizsgálatok során betartjuk a vonatkozó szabványokat és műszaki követelményeket, amelyek a felülvizsgálat időpontjában érvényesek. A minősítés alapja pedig a berendezés létesítésének idején érvényes előírások.
A napelemes rendszerek biztonsági felülvizsgálata során az alábbiakat végezzük el:
- Áramütés elleni védelem műszeres mérése: Vizsgáljuk az áramütés elleni védelem hatékonyságát az AC és DC oldalakon.
- Szigetelés vizsgálat: Ellenőrizzük a szigetelés állapotát mind az AC, mind a DC oldalon.
- Földelési ellenállás mérés: Mérjük a földelési ellenállást a rendszer biztonságos működése érdekében.
- Védőösszekötő vezetők (EPH) folytonosság vizsgálata: Biztosítjuk, hogy az összes védőösszekötő vezető megfelelően működik.
- Túlfeszültség védelem ellenőrzése: Ellenőrizzük, hogy a rendszer megfelelően védett-e túlfeszültség ellen.
- OTSZ / TvMI előírások megfelelősége: Felülvizsgáljuk a rendszer megfelelőségét az Országos Tűzvédelmi Szabályzat és a Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek alapján.
- AC és DC oldali leválasztások megfelelősége: Ellenőrizzük a rendszer leválasztási pontjait mind az AC, mind a DC oldalon.
- DC oldali paraméterek mérése: Mérjük a DC oldali paramétereket, hogy biztosítsuk a rendszer hatékony és biztonságos működését.
- Minden felülvizsgálat végén minősítő iratot készítünk, amelyet elektronikus (.pdf) és nyomtatott formában is biztosítunk ügyfeleink számára.
Villámvédelmi Szabványossági Felülvizsgálat
A villámvédelem elsődleges célja, hogy minimalizálja a villámcsapások által okozott áramütés, fizikai károsodás, tűz, valamint a villamos és elektronikus berendezések meghibásodásának kockázatát. A felülvizsgálat során ellenőrizzük, hogy a villámvédelmi intézkedések megfelelnek-e az aktuális jogszabályok és rendeletek előírásainak, valamint hogy a rendszer kivitelezése és állapota összhangban van-e a vonatkozó szabványokkal.
Jogi Szabályozás
A villámvédelmi rendszerek szabványossági felülvizsgálatát az 54/2014. (XII.5.) BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ), valamint a mindenkori hatályos Tűzvédelmi Műszaki Irányelvek szabályozzák.
Vonatkozó Szabványok és Előírások
A villámvédelem hatékonyságának biztosítása érdekében a következő védőintézkedéseket alkalmazzuk:
- Villámvédelmi Rendszer: Feladata a villámáram biztonságos felfogása, levezetése és a földben való szétoszlatása.
- Túlfeszültségvédelmi Eszközök: Csökkentik a villámcsapások másodlagos (galvanikus vagy induktív) hatásait, védve ezzel az elektromos rendszereket.
- Árnyékolás: Mérsékli a közvetlen és közeli villámcsapásokból eredő elektromágneses erőtereket.
- Nyomvonalvezetés: Minimalizálja az elektromos és elektronikus rendszerekben indukált feszültséget és áramot.
- Egyéb Kiegészítő Intézkedések: Ilyen például a tűzjelző és tűzoltó berendezések, amelyek célja a villámcsapások által okozott károk megelőzése vagy minimalizálása.
Amiben Számíthat Ránk
- Felülvizsgálatban Foglaltak
- Minősítési Alapadatok és Dokumentációk Ellenőrzése
- MSZ HD 60364-6:2017 Szerinti Szemrevételezés és Műszeres Mérések
- OTSZ és VMBSZ Létesítési Előírások Ellenőrzése
- MSZ 10900 Szerinti Védelmi Vizsgálatok
- Hibavédelem Mérése
- Törpefeszültség és Kettős Szigetelés Védelmi Módok Ellenőrzése
- Áramvédő Kapcsolók Mérése
- Szigetelési Ellenállás Mérése
- Védőösszekötő (EPH) Rendszerek Vizsgálata
- Értékelés és Dokumentálás
- Mérési Eredmények Elemzése és Értékelése
- Hibák és Hiányosságok Kijavítására Javaslat
- Felülvizsgálati Dokumentáció Készítése: Elektronikus formátumban (.pdf) és 2 nyomtatott példányban biztosítjuk.